POLE ART ITALY WINNERS

A clear and simple ranking, accessible through our website.
Image

POLE ART ITALY WINNERS

A clear and simple ranking, accessible through our website.

VINCITORI POLE ART ITALY 2020

JUNIOR

8-10 YEARS

1° Alma Romero Gomez 
2° Arianna Cetra 
3° Daniela Abad Heredia

11-14 YEARS

1° Elena Arienti
2° Giulia Giovannini
3° Rebecca Pitzanti

15-17 YEARS

1° Lilou Rosier
2° Federica Morabito
3° Chiara Benedetti

JUNIOR ELITE

8-10 YEARS

1° Alice Bonfanti
2° Alina Babiak
3° Ginevra Manuini

11-14 YEARS

1° Alba Parra Alfonso
2° Alba Domingo Venegas
3° Monica Pinzi

15-17 YEARS

1° Martina Storti
2° Elizaveta Shevtsova
3° Romane Moscaritolo
3° Csenge Szanto

DOUBLE

1° Hermida Garcia Montserrat and Naiara Fuentes Hernandez
2° Alba Parra and Alba Domingo

SEMI PRO

WOMAN

1° Kim Soyoun
2° Alexia De Palma
3° Emanuela Simoni

MEN

1° Damiao Emmanuel
2° Jose Daniel Tejero
3° Juhyun Kim

DOUBLES

1° Elsie Clemente and Serena De Luca
2° Julio Farfan Sanchez and Elena Bryun
3° Olena Bondarenko and Olena Vahys

ELITE

WOMAN

1° Belen Serra
2° Benedicte Rinaldi 
3° Gabi Borrayo

MEN

1° Coco Kehong
2° Jose Daniel Danaerial
3° Costantino Esconar

DOUBLES

1° Mariia Fabrika and Alina Kogelova
2° Fiammetta Orsini and Francesca Prini
3° Dana Tarasenko and Hanna Zaruba

MASTERS ELITE 40+

1° Midori Seiki
2° Ryoko Ibaraki
3° Martin Annabelle

MASTERS ELITE 50+

1° Maribel Cano
2° Greta Pontarelli
3° Cecilia Franchini

ADVANCED

STANDARD WOMAN

1° Antonella Mantovani
2° Miriam Sole Puig
3° Olena Kobzar

PRO WOMAN

1° Leire Vigara
2° Valentina Silvestrin
3° Federica Armand

MEN

1° Sergio Emmanuel Valencia Segura
2° Enrico Prozzillo
3° Alfonso Beltran Quintero

DOUBLES

1° Dulce Maria Gonzalez and Crista Jennyfer Reynoso
2° Chiara Speroni and Silvia Morelato
3° Aurora Di Bernardo and Arianna Di Bernardo

MASTERS

1° Lorena O'Neill
2° Leonor Arellano
3° Marcia Zaykovsky

XCATEGORIE

JUNIOR

Casaglia / Mantione C / Mantione G / Cereda / Perez / Woi

ELITE

1° Jordana & Yasmina Deharo Cano & Filip Isculpi
2° Muse ispiratrici

ADVANCED

1° Pole Studio Siracusa
2° Stell's Berries
3° Terzi / Larosa / Zeli / Cassina / Marsala

POLE ART ITALY 2019 WINNERS

JUNIOR

8-10 YEARS

1° Karina Shkliarenko
2° Matilde Strippoli
3° Krasnoselska Karolina

11-14 YEARS

1° Marisol Castellanos Aguilera
2° Olga Likhoded
3° Monica Pinzi

15-17 YEARS

1° Eugenia Nikiforova
2° Alisa Udaltsova
3° Csenge Szanto

SEMI PRO

WOMAN

1° Maria Fernanda Gonzalez
2° Polina Rusetskaya
3° Rosanne Marshall

DOUBLES

1° Fiammetta Orsini e Francesca Prini
2° Elina Barbashina e Iuliia Kolupaeva
3° Laura Pietrosemoli e Deborah Detoma

ELITE

WOMAN

1° Belen Serra
2° Laura Borgognoni
3° Tatyana Gordyenko

MEN

1° Coco Kehong
2° Gregorys Garcia
3° Dimitry Politov

DOUBLES

1° Xiavier Estragues e Elisenda Gomez
2° Monia Galdi Galleni e Giada Checchi
3° Ingrid Maddalena e Marta Mearelli

ADVANCED

STANDARD WOMAN

1° Volha Korziuk
2° Lucia Tacchelli
3° Luana Maoddi

PRO WOMAN

1° Alessandra Boni
2° Ji Hoo Sim
3° Susan Larcher

MEN

1° Andrea Meo
2° Young Taek Lee
3° Riccardo Clarizio

DOUBLES

1° Diana Sometti e Dina Parini
2° Megane Pianaro e Chloe Mandorino
3° Valentina Meldi e Alessia Bloch

POLE ART ITALY 2018 WINNERS

JUNIOR

A

1° Dana Tarasenko
2° Romane Moscaritolo
3° Muha Yaroslava

B

1° Evgenia Nikiforova
2° Elisabetta Shevtsova
3° Yana Soloshenko

MASTER

+40

1° Samantha Fabbrini
2° Iliana Ciccarello
3° Midori Seiki

+50

1° Greta Pontarelli
2° Mary Caryl Serritella
3° Muriel Colombo

SEMI PRO

WOMAN

1° Josphine Li
2° Marie Moulin
3° Lucie Beret

MEN

1° Marcato
2° Ayer
3° Said Slim

DOUBLES

1° Lohosha e Arkhipova
2° Bukaeva e Barbashina
3° Detoma e Pietrosemoli

ELITE

WOMAN

1° Olena Minina
2° Polina Litvinenko
3° Benedicte Rinaldi

MEN

1° Alberto Dal Campo
2° Dimitry Fedotov
3° Carlos Franca

DOUBLES

1° Dimitry Fedotov e Segej Dyshlovoy
2° Xavier Estragues e Elisenda Gomez
3° Alessio Bucci e Chiara Salvadè

ADVANCED

WOMAN

1° Camilla Bernasconi
2° Gaia Santoro
3° Lisa Liendl

MEN

1° Secchiaroli
2° Mancuso
3° Pasquier

DOUBLES

1° Soldini e Wulz
2° Meldi e Bloch

POLE ART ITALY 2017 WINNERS

JUNIOR

1° Annika Winkler
2° Amandine Marchon
3° Daryna Kulich

SEMI PRO

WOMAN

1° Lydia Kollia
2° Alice Lombardo
3° Alina Churilova

MEN

1° Riccardo Azzini
2° Jackub Zielinski
3° Marco Bassi

DOUBLES

1° Mary e Jo
2° Costanzo Marro e Jessica Naldi
3° Luciana Serpe e Clizia Martino

ELITE

WOMAN

1° Anna Chigarina
2° Alina Safutidinova
3° Daria Khidinskaya

MEN

1° Manuel Coggiola
2° Peter Holoda
3° Artem Kazymov

DOUBLES

1° Tereza Kucharova e Alexandra Kalousova
2° Keiko Takemoto e Maki Morishima
3° Jessica Bassan e Maila Lazzarin

MASTER

1° Greta Pontarelli
2° Frances Ann
3° Mary Caryl Serritella

POLE ART ITALY 2016 WINNERS

JUNIOR

1° Athena Bochatay
2° Flavie Gabillaud
3° Hanna G. - Aschei Veronik
1° Olga Trifonova
2° Romane Moscaritolo
3° Anais Maillat

MASTER

1° Pontarelli
2° Serritella
3° Zelenkova

SEMI PRO

WOMAN

1° Maria Agatiello
2° Aisha Britto
3° Veronika Titov

MEN

1° Luca Bardino
2° Surnin Danila
3° Filippi Camargo

DOUBLES

1° Boykova e Nikolova
2° Pizzoni e Aquaro
3° Brenna e Fumagalli

ELITE

WOMAN

1° Anna Maija Nyman
2° Anna Valfsson
3° Polyna Syniachenko

MEN

1° Slava Ruza
2° Denis Terrones
3° Dimitry Fedotov

DOUBLES

1° Fedotov e Gordienko
2° Karbovnik e Majer
3° Badessi e Lombardelli

AMATORI

WOMAN

1° Daria di Bonito
2° Anna Burdina
3° Catherine Coralie Pere

MEN

1° Patrick Mozzi
2° Pierrick Boy
3° Dianov Panov

DOUBLES

1° Boykova e Nikolova
2° Pizzoni e Aquaro
3° Brenna e Fumagalli

POLE ART ITALY 2015 WINNERS

SEMI PRO

WOMAN

1° Chiara Salvadè
2° Elena Neuminina
3° Ingrid Maddalena

MEN

1° Santeri Koivisto
2° Tommaso Murgia
3° George Bellos

AMATORI

WOMAN

1° Phoenix Kazree
2° Oona Kivela
3° Vane Lunatica

MEN

1° Dimitry Politov
2° Slava Ruza
3° Alik Tsiupa

DOUBLES

1° Elisenda Gomez e Xavier Estragues
2° Lombardelli e Badessi
3° Nagi e Molnar

ELITE

WOMAN

1° Amal Hatimi
2° Nada Malusa
3° Mariia Davydova

MEN

1° Riccardo Azzini
2° Denis D'Italia
3° Gabriele Chiesa